
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12 mm |
| Width | 12.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 180 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 180 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM926EJ-S |
| Interface | EBI/EMI, I²C, I²S, MMC, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 0 b |
| Memory Type | ROMLess |
| Number of I/Os | 20 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | DMA, LCD, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Max Frequency | 180 MHz |
| RAM Size | 96 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Max Clock Frequency | 180 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
